Savjeti
- Naslovnica
- Savjeti
- Trudnoća
- Stanja u trudnoći
Stanja u trudnoći
Trudnoća podrazumijeva brojne promjene na tijelu buduće majke, a ovo su neka od češćih stanja u trudnoći.
Braxton-Hicksove kontrakcije
Vaša materica počet će se nježno grčiti nakon otprilike 7 sedmica, ali ćete kontrakcije možda početi osjećati tek nakon sredine vaše trudnoće. Stezanje će trajati oko 30 sekundi i ovo se može događati jedanput ili dvaput u satu, nekoliko puta na dan ili toga možda uopće nećete biti svjesni. Ovo je nešto što vaše tijelo radi kako bi se pripremilo za veliki dan.
Kontrakcije su obično nepravilne, nepredvidive i vjerojatno nećete osjetiti nikakvu neugodu kad se pojave. Kako vaša trudnoća napreduje, ove kontrakcije mogu postati još intenzivnije, ponekad čak i bolne. Kada se ovo dogodi, možda ćete ih osjetiti kao prave trudove. Ali bez obzira na to koliko se snažnima učine u tom trenutku, ako popuste, vjerojatno se radi o Braxton-Hicksovim kontrakcijama.
One vam mogu poslužiti kao kontrakcije za vježbu koje će vam pomoći da uvježbate disanje koje ćete učiti na tečajevima za trudnice. Pozovite vašu primalju ili doktora ako primijetite vodeni iscjedak ili krvav vaginalni iscjedak; bolove u donjem dijelu leđa ili grčeve, karlični tlak, ako mislite da su se pokreti bebe usporili ili zaustavili, ako mislite da vam je puknuo vodenjak ili da imate bilo kakva krvarenja.
Vaginalni drozd
Vaginalne infekcije vrlo su česte u trudnoći i drozd je vjerojatno najučestaliji. Uzrokuje ga gljivica koja se zove candida albicans koju svi nosimo. Moguće je da imate drozd ako vam je vaginalni iscjedak bijel, kremast i gust; ako miriše čudno; ako osjećate svrbež ili bol; ako vas boli dok imate odnose ili osjetite peckanje dok mokrite.
Možete prevenirati drozd noseći labav pamučni veš, a nekim ženama pomaže i izbjegavanje mirisnih proizvoda za kupanje. Ako mislite da imate drozd, recite vašoj primalji ili doktoru koji će vam preporučiti najbolji tretman koji će odgovarati vašem stadiju trudnoće.
Probavne smetnje
Oko 80% žena doživi probavne smetnje u nekoj fazi tijekom trudnoće. Možda ćete se osjećati naduto, kao da vam je loše, možda ćete osjećati mučninu ili potrebu da podrigujete.
Probavne su smetnje najčešće uzrokovane onim nesnosnim hormonom progesteronom, koji opušta svaki mišić u vašem tijelu, uključujući i one u vašem stomaku, probavne smetnje u kasnijoj trudnoći mogu biti uzrokovane rastom ploda koji će pritiskati vaš stomak. Kako biste si olakšali neugode uzrokovane probavnim smetnjama, možete pokušati napraviti određene promjene u prehrani i stilu života, a postoje i tretmani koji su sigurni i u trudnoći.
Bol u leđima
Ovo je također vrlo uobičajeno stanje tijekom trudnoće, s više od polovine trudnica koje imaju neki oblik boli u leđima. Jedan od glavnih uzroka boli u leđima je dobivanje na težini, od koje većina završi uglavnom oko trbuha, izmjenjujući vaš gravitacijski centar i uvjetujući da se nadvijate donjim dijelom leđa ili da savijate gornji dio kako biste to kompenzirali. Još jedan uzrok boli u leđima je trudnički hormon relaksin, koji opušta ligamente u vašem tijelu, pomažući vašoj karlici da se proširi kako bi stvorila više prostora za vašu bebu, dok u isto vrijeme opušta ligamente u kralježnici, što tjera stražnje mišiće da više rade.
Postoje mnoge stvari koje možete raditi kako biste izbjegli bol u leđima, poput toga da ne podižete teške predmete, nosite ravnu obuću, sjedite s uspravnim i dobro poduprtim leđima, da se dovoljno odmarate itd. Postoje i vježbe koje možete raditi kako biste olakšali bol u leđima tijekom trudnoće.
Štucanje
Zbog fizioloških promjena koje se događaju u vašem tijelu, od kojih je jedna ubrzan ritam disanja (jeste li znali da u trudnoći udišete 30% do 40% više zraka?), podložniji ste štucanju, pogotovo u prvom trimestru.
Strpite se, proći će!
Anemija
Preko 85% slučajeva anemije događa se zbog nedostatka željeza. Ovo može biti uzrokovano nedostacima u prehrani ili niskim zalihama željeza zbog ranijih trudnoća ili ranijih većih gubitaka krvi tijekom menstruacija.
Druge forme anemije su nedostatak folne kiseline ili nedostatak vitamina B12. Vaša će primalja periodično provjeravati anemičnost tijekom trudnoće i savjetovati vas ili na promjene u prehrani ili uzimanje tableta sa željezom ako bude potrebno.
Zatvor
Također simptom uzrokovan hormonalnim promjenama u vašem tijelu ili ponekad povezan s uzimanjem tableta sa željezom ako ste anemični.
Postoji nekoliko stvari koje vam mogu pomoći da izbjegnite ili smanjite zatvor: vaša prehrana – jedite hranu koja je bogata vlaknima, poput kruha od cjelovitog brašna, cjelovitih žitarica, voća i povrća, i mahunarki poput graha i leće; vježbajte redovito i pijte puno vode.
Hemoroidi
Hemoroidi pogađaju gotovo polovinu trudnica, pogotovo sredinom drugog i u trećem trimestru. Vene u rektalnom zidu oko 25. tjedna počinju se nadimati i oticati te svrbjeti zbog pritiska od vaše rastuće materice, uz povećan dotok krvi na karlično područje tijekom trudnoće.
Mogu se pojaviti i nakon poroda kao rezultat tiskanja tijekom rađanja. Postoji mnogo stvari koje možete raditi kako biste ih prevenirali i tretirali, poput ostajanja uspravnim, radeći vježbe za dno karlice, ostajući aktivnim i izbjegavajući dulje stajanje, kratkom toplom kupkom i održavajući higijenu, spavajući na vašoj strani, a postoje i medicinski tretmani koje vam mogu preporučiti vaš doktor ili primalja.
Preeklampsija
Utječe na oko 5% trudnoća i razvija se u drugoj polovini trudnoće. Rani znakovi uključuju povišen krvni tlak i visoku razinu proteina u vašem urinu, što biste trebali reći vašoj primalji tokom vaših pretporođajnih sastanaka.
Daljnji simptomi mogu uključivati znojenje stopala, gležnjeva, lica i ruku te vizualne poremećaje, poput „viđanja zvijezda“. Važno je da odmah potražite medicinski savjet ako sumnjate da imate ovaj problem ili primijetite bilo koji od simptoma, jer ovaj problem može dovesti do većih komplikacija i zahtijeva tretiranje.
Disfunkcija symphysis pubis
Ovo se može pojaviti u bilo kojem trenutku tijekom trudnoće ili nakon poroda jer se vaši karlični zglobovi više pomiču tijekom i neposredno nakon trudnoće. Simptomi uključuju bolove u karličnoj zoni i u preponama, koji su najučestaliji, ali također i bolove u leđima, bolove u kuku, osjećaj mljevenja ili škljocanja u vašoj karličnoj zoni, bolove u bedrima.
Nekoliko tretmana može pomoći ako osjetite ove probleme: remen za podršku karlice dat će vam osjećaj olakšanja; može pomoći i akupunktura; vježba je od ključne važnosti s posebnim fokusom na vaš trbuh i mišiće dna karlice, kao i osteopatski i kiropraktički tretman s djelatnikom koji ima iskustva u radu s trudnicama.
Ako mislite da imate ovu disfunkciju, obratite se vašoj primalji koja će vas moći uputiti na fizioterapeuta za daljnje savjete i tretmane. Obično se riješi samo od sebe nakon trudnoće.
Bolovi u kuku
Bolovi u kuku su gotovo neizbježni, budući da se vaši karlični zglobovi više pomiču, što vam potom uzrokuje bol i neugodu, a može voditi i prema disfunkciji symphysis pubis (SPD).
Da ukratko sumiramo, SPD je ukočenje zgloba koji povezuje dvije polovice vaše karlice. Ovaj je zglob ojačan gustom mrežom snažnih i fleksibilnih tkiva (ligamenata). Nesnosni hormon progesteron opušta mišiće u trudnoći i može opustiti symphysis pubis, omogućavajući joj da se miče dok hodate.
Bol koju možete osjetiti u zoni karlice i prepona je najuobičajeniji simptom, iako možete osjetiti i ove znakove:
- Bol u leđima, bol u karličnom pojasu ili bol u kukovima.
- Osjećaj mljevenja i škljocanja u karličnoj zoni.
- Bol u bedrima ili između vaših noga.
- Jača bol noću – odlazak na toalet usred noći može biti naročito bolan.
Da biste si olakšali ove bolove, preporučujemo sljedeće tretmane:
- Vježbajte – posebno se fokusirajte na vaš stomak i mišiće dna karlice. Ovo će poboljšati stabilnost vaše zdjelice i leđa.
- Također biste se trebali posavjetovati o tome kako dnevne aktivnosti učiniti manje bolnima i kako rođenje bebe učiniti lakšim. Vaša primalja može vam pomoći da napišete plan rađanja, koji će u obzir uzeti i vaše simptome SPD-a.
- Akupunktura može pomoći i sigurna je tijekom trudnoće.
- Osteopatski i kiropraktički tretman može pomoći, ali neka to bude registrirani djelatnik koji ima iskustva u radu s trudnicama.
- Remen za podršku karlice dat će vam brzo olakšanje.
Daljnje mjere koje ćete možda htjeti isprobati
- Napravite vježbe za dno karlice i stomak – spustite se na ruke i koljena i ispravite vaša leđa tako da budu otprilike ravna. Udahnite i onda dok izdišete stegnite vaše mišiće dna karlice i povucite vaš pupak prema unutra i gore. Zadržite tako između 5 i 10 sekundi, dišući tokom toga. Nježno opustite vaše mišiće na kraju vježbe.
- Pokušajte ne razmicati vaše noge dok su vam leđa iskrivljena ili dok ležite. Pripazite na sebe dok ulazite ili izlazite iz automobila, kreveta ili kade. Ako ležite, privucite svoja koljena prema gore što više možete kako biste spriječili pomicanje vaše karlice i kako biste lakše razdvojili svoje noge. Ako sjedite, probajte saviti svoja leđa i izbaciti prsa prije nego što razdvojite ili pomaknete svoje noge.
- Ne trpite bol. Ako vas nešto boli, prestanite to raditi.
- Pomičite se malo i često. Možda nećete osjetiti efekte onoga što radite do kasnije tog dana ili nakon što odete u krevet.
- Redovito odmarajte sjedeći na pilates lopti ili spuštajući se na ruke i koljena. Ovo uklanja težinu važe bebe s karlice i drži je u stabilnoj poziciji.
- Pokušajte ne dizati i ne gurati teške stvari.
- Idite po jednu stepenicu kad se penjete uza stepenice.
- Ako plivate, izbjegavajte prsno plivanje i budite oprezni s drugim plivačkim stilovima – možda ćete osjećati da vam plivanje pomaže dok ste u vodi, ali zbog plivanja se možete osjećati i gore nakon što izađete iz vode.
Povezane kategorije
Možda će Vam trebati
-
Lansinoh 2u1 dvostruka električna pumpa
Lansinoh 2u1 dvostruka električna pumpa daleko je najbolji izbor za majke koje žele... Pogledaj -
HPA® lanolin krema za ispucale i bolne bradavice
Bolne bradavice vrlo su česte tijekom dojenja i mogu biti rezultat neudobnog položaja bebe na prsima.... Pogledaj