Savjeti
- Naslovnica
- Savjeti
- Spavanje i rutine
- Obrasci spavanja
Obrasci spavanja
Tokom prvih 6 mjeseci vaša bi beba trebala spavati u Moses košarici ili u dječjem krevetiću u istoj sobi kao i mama i tata.
Kada vaša beba odraste do 6 ili 8 sedmica, vjerojatno će početi spavati kraće periode tokom dana i dulje tokom noći, ali će se još uvijek buditi tokom noći radi hranjenja.
Moguće je da vaša beba počne spavati tokom noći kad bude imala osam tjedana, ali je vjerojatnije da će se ovo početi događati kada dođe do 12 sedmica. Ako će pomoći osnaživanju dobrih navika spavanja kako biste je potaknuli da spava tokom noći, rutinu spavanja možete početi razvijati već od šeste sedmice.
Već od drugog tjedna možete početi podučavati vašu bebu razlici između noći i dana.
Tokom dana obucite je čim se probudi, igrajte se s njom, budite društveni i držite sobu osvijetljenom. Noću budite tihi tijekom hranjenja, svjetla i glasovi neka budu prigušeni i presvucite se u pidžamu čim se približi vrijeme spavanja.
Tokom prva tri mjeseca njezina života naučite prepoznati znakove umora, uključujući trljanje očiju, cviljenje i plakanje, zijevanje i istezanje, gubljenje interesa za igračke i ljude. Ako primijetite ove znakove, bebu spustite u njezinu Moses košaricu ili krevetić, brzo ćete naučiti kada je spremna za spavanje.
Od 6 do 8 sedmica starosti bebu počnite učiti da sama zaspe, spustite je u krevetac kada je pospana, ali i dalje budite oprezni. Izbjegavajte uljuljkavanje bebe svake noći jer će to onda početi očekivati.
Mnoge roditelje brine rizik iznenadne smrti bebe tijekom prvih nekoliko mjeseci, ali postoje načini na koje vašu bebu možete uspavati koji umanjuju ovaj rizik, uključujući držanje sobne temperature između 16 i 20 ℃, stavljanje bebe da spava na leđima i korištenje poze u kojoj beba oslanja stopalo uz nogu pri dnu Moses košarice ili krevetića, tako da se ne može vrtjeti ispod pokrivača.
Također se preporučuje da se koristi ravni i čvrsti vodootporni madrac za vašu bebu i izbjegava spavanje na sofi, stolici ili krevetu kad god je moguće. I dojenje također dokazano umanjuje rizik iznenadne smrti beba, zahvaljujući zdravstvenim benefitima koji dolaze s mlijekom.