Savjeti
- Naslovnica
- Savjeti
- Njega bebine kože
- Kupanje i krevet, ritam i rutina spavanja
Kupanje i krevet, ritam i rutina spavanja
Vaša beba postaje sve mobilnijom i aktivnijom pa se može početi opirati stvaranju rutine – pogotovo rutine za spavanje.
Može postati teško sačuvati interes vaše bebe za tihu rutinu spavanja koju ste dosad koristili i oboje vas može frustrirati traženje rješenja za ovaj problem i kako naučiti bebu da se tiho smjesti u krevet.
U dobi od 12 mjeseci bebe su sposobne razumjeti jednostavne upute i možete iskoristiti vrijeme za higijenu kako bi beba počela učiti i razumijevati da je vrijeme igranja završilo i da je vrijeme da se počne kupanje i rutina za spavanje. Ne očekujte odmah previše ili biste mogli postati obeshrabreni i frustrirani!
Dajte vašoj bebi vrijeme da se prilagodi na promjene u rutini – učinite to na zabavan i miran način i pomozite joj da nauči da postoji vrijeme za igru i vrijeme pripreme za spavanje.
U ovom periodu vaša će beba uživati u guranju, bacanju i rušenju igračaka, što ne želite uzeti kao dio vremena za higijenu. Odmicanjem igračaka (što je nježnije moguće) i objašnjavanjem da će ih tako lakše moći pronaći sljedećeg dana može pomoći bebi da shvati da uvijek ima još igre sutra.
Uvijek možete i ispričati neku uspavanku i dozvoliti bebi da odabere knjigu dok se vi pripremate, tako da vidi nagradu za njegov dio u higijenskim aktivnostima.
Oko ovog perioda, beba se može početi opirati „dnevnim spavancima“, iako ih još uvijek vrlo vjerojatno treba, i ako ne odspava može biti preumorna i nemirna kada krene spavati.
Načini za opuštanje
Topla opuštajuća kupka doista može pomoći bebi da postane opuštenija i mirnija te se pripremi za spavanje. Pobrinite se da ne traje predugo i pretvorite je u bitku mjehurićima!
Jednom kada beba izađe iz kade, prijeđite u njezinu sobu da je osušite i obučete. Pokušajte ne izlaziti iz njezine sobe ili se možda neće htjeti vratiti u sobu ponovo. Postoje načini na koje vašu bebu možete držati okupiranom tako da ne misli o napuštanju sobe.
Masaža je predivan način da se doista povežete i opustite s vašom bebom. Masaža ima mnogo zdravstvenih benefita za bebu i noću se fokusirajte na umirujuće poteze kako biste bebu opustili i uspavali. Pobrinite se da ste vi opušteni i da vam se ne žuri prije nego što počnete jer će u suprotnom vaša beba preuzeti vašu napetost ili užurbanost pa bi masaža mogla imati suprotan učinak od onog kojemu ste se nadali.
Važno je i odvojiti vremena da se uvjerite da je okruženje u sobi u kojoj vaša beba spava pogodno za kvalitetan noćni san. Provjerite da temperatura nije prevruća ili hladna (oko 16-18 stupnjeva je idealno). Lagana muzika ili „bijeli šum“ obično pomažu nekim bebama. Pobrinite se da u sobi nema previše svjetla, možda će vam trebati obložene zavjese ili spuštene roletne ako vam smeta ulično osvjetljenje ili tokom ljetnih mjeseci. Pobrinite se i da nema pokrivača ili jastuka u krevetiću kako bi vaša beba bila sigurna.
Završite uspavankom ili pjesmicom, posljednji put nahranite i spremite na spavanje.
Promjena rutine uvijek remeti i možda će biti potrebno nekoliko noći da se vaša beba prilagodi – budite strpljivi i dosljedni. Držite na umu važnost dnevnoga spavanja za bebu kako biste spriječili preumorenost kasnije u danu. Najenergičnije vrste igre igrajte ranije u danu, a možete se poigrati i u parku ili na svježem zraku prije smirivanja prema spavanju. Vaša će se beba ubrzo naviknuti na istraživanje svijeta i pamtiti spavanje noću.