Savjeti
- Naslovnica
- Savjeti
- Spavanje i rutine
- Kako izdržati nedostatak sna?
Kako izdržati nedostatak sna?
Tijekom trudnoće dobivate puno savjeta, ali često vas ništa ne može pripremiti za nedostatak sna koji dolazi s novorođenčetom. Evo nekoliko savjeta.
Kako se trudnoća približava kraju, može se pojaviti nada da ćete bez trudničkih simptoma moći bolje spavati, ali jednom kad beba dođe shvatite da to nije uvijek tako. I dalje vas može mučiti nedostatak sna.
Bebe se ne rađaju poznavajući razliku između noći i dana i često se događa da bebe koje doje češće to čine noću kako bi potaknule stvaranje zaliha za sljedeći dan.
Ključni savjeti
Jedan od ključnih savjeta je „spavajte kad beba spava“. Ovo može biti teško, možete osjećati potrebu za obavljanjem drugih zadataka, poput čišćenja i pranja veša, možete biti u pripravnosti osluškujući nepoznate zvukove vaše bebe ili možete imati i stariju djecu koja trebaju vašu brigu i spavaju u različito vrijeme ili ne spavaju nikako.
Bez obzira na to koja je vaša situacija, ne plašite se upitati vašeg partnera, prijatelje ili obitelj da vam pomognu s poslovima i zadacima kako biste se mogli fokusirati na spavanje i vratiti dio energije.
Dojenje može biti iscrpljujuće dok bebu hranite „na zahtjev“ i učite njezine znakove gladi pa je dobro pripremiti se za ovo – nema savršene bebe koja spava satima odjednom.
Nekad će se hraniti više puta uzastopce i to se može činiti da traje satima te će vam često zaspati na grudima i probuditi se kada ih pokušate skinuti i staviti da spavaju, započinjući cijeli ciklus ispočetka.
Za ovakve periode pripremite se dojenjem na mjestima na kojima imate vode i grickalica jer umor i glad nisu dragi saveznici i poslušajte savjete poput onoga da bebu smjestite na sigurno mjesto za spavanje s plahtom ili pokrivačem koji ima vaš miris kako biste je umirili.
Možete dojiti i u ležećem položaju jer vam ovo može pomoći da smanjite količinu energije koja vam treba, ali je važno da ostanete budni tijekom dojenja i da slijedite smjernice za sigurno spavanje.
I očevi mogu pomoći
Dok se na dojenje često može gledati kao na nešto u čemu očevi ne mogu pomoći, postoji mnoštvo drugih zadataka u kojima može – poput oblačenja bebe, mijenjanja pelena prije ili nakon hranjenja, pomaganja bebi s vjetrovima, šetnje s bebom između dojenja kako bi vam pružio priliku da neometano spavate i tako dalje.
Ako ste u mogućnosti podijeliti ove obveze u ranim danima, doista vam se može isplatiti jer nedostatak sna najveći trag ostavlja nakon nekoliko tjedana.
Ozbiljan nedostatak sna može voditi prema depresiji i osjećaju tjeskobe pa je važno da vam odmor bude prioritet kada je god moguće i da znadnete kada je pravo vrijeme za potražiti pomoć zdravstvenih djelatnika.