Savjeti
- Naslovnica
- Savjeti
- Dojenje
- Dojenje – rani dani
Dojenje – rani dani
Kada je u pitanju dojenje, samo budite ustrajni i vjerujte da bebi dajete najbolju hranu uz koju dolaze brojni zdravstveni benefiti i za bebu i za vas.
I naravno, imate priliku uživati u čarobnom povezivanju s bebom do kojeg dovodi dojenje.
Fascinirat će vas pogled na vašu bebu dok doji i činjenica da je proces koji njoj tako prirodno dolazi u stvari vrlo kompleksan.
Savjeti za dojenje
Prije svega, postizanje pravilnog prihvaćanja dojke je vitalno za bezbolno iskustvo dojenja i vidjet ćete kako se bebina usta širom otvaraju kako bi obuhvatila areolu. Možda će trebati malo prakse, ali ne oklijevajte upitati doktora za savjet kako biste bili sigurni da je tehnika u redu.
Važno je naučiti prepoznavati različite faze hranjenja promatranjem obrasca siši-progutaj i razumijevanjem znakova vaše bebe.
Dojenje započinje s bebinim kratkim i brzim sisanjem. Ovo aktivira oslobađanje hormona oksitocina, kada se javlja refleks „otpuštanja“ i vaše mlijeko počinje teći.
Vaša se beba tada počinje aktivno hraniti, izvodeći spora, duga i ritmična sisanja i gutanja s pauzama. Jezik vaše bebe izvodit će peristaltičke pokrete, koji su jednostavno „valoviti“ pokreti koje bebe koriste da bi sisale i koji su ključni za prirodan oralni razvoj te prirodan razvoj čeljusti.
Vaša je beba mali vrijedni mrav i izvodit će između 800 i 100 takvih „valovitih“ pokreta tokom hranjenja!
Na kraju hranjenja, primijetit ćete da vaša beba „lepršavo sisa“ s povremenim gutanjima i ovo je zapravo trenutak kad ona/on dobivaju najmasnije dijelove hrane, što je od osnovne važnosti. Zato ne prekidajte vašu bebu kad dođe do ove faze jer je ona esencijalna za dobro dobivanje na težini.
Znakovi učinkovitog dojenja
Najefikasniji indikator učinkovitog dojenja je dobro dobivanje na težini i trebali biste vašu bebu vagati jednom sedmično do 8 sedmica starosti te jednom mjesečno do 6 mjeseci starosti.
Drugi znakovi da vaša beba dobiva dovoljno mlijeka uključuju 6–8 dobro natopljenih pelena u 24 sata, 2 prljave pelene tokom dana te generalno aktivnu i sretnu bebu s dobrim tonom i bojom kože.
>> Pročitajte i: Važnost dojenja
Pozicije za dojenje
Također je vrlo korisno znati različite pozicije za dojenje tako da možete koristiti one koje najbolje odgovaraju vašim okolnostima. Ovdje je nekoliko savjeta o pozicijama koje možete odabrati:
- Pozicija kolijevke – ovo je klasična pozicija za dojenje, koja traži da držite vašu bebu u vašem krilu horizontalno ili pod blagim kutom, držeći njezinu glavu vašom savijenom rukom. Protegnite vašu podlakticu i ruku kako biste podržali njezin vrat, kičmu i donji dio tijela. Ova je pozicija dobra za bebe koje su rođene na vrijeme i najbolja je za bebe od oko 1 mjeseca starosti, kada imaju jače vratne mišiće i jednostavnije je voditi njihova usta prema bradavici.
- Unakrsni hvat – razlika između ove pozicije i pozicije kolijevke je u tome da ne podupirete bebinu glavu vašom savijenom rukom, koja također podupire bebina leđa i donji dio, nego umjesto toga koristite vašu drugu ruku. Na primjer, ako beba doji iz lijeve dojke, koristite vašu desnu ruku kako biste držali vašu bebu. Pozicija može biti dobra za male bebe koje imaju problema s pravilnim zahvatom.
- Dojenje na boku ili u ležećem položaju – u ovoj poziciji dojite dok ležite na boku u krevetu. Pomaže ako imate jastuke iza sebe za potporu i ispod vaše glave i ramena te ponekad jedan između vaših savijenih koljena. Privucite vašu bebu blizu i držite njezinu glavu. Vaša leđa i kukove trebali biste držati ravno, a beba se ne bi trebala naprezati da bi dosegla vašu bradavicu. Ova je pozicija odlična ako se oporavljate od carskog reza ili teškog poroda ili ako u krevetu dojite tijekom noći ili dana.
- Hrvački zahvat ili nogometni položaj – u ovoj poziciji držite vašu bebu pod pazuhom , gurkajući je poput nogometne lopte ili torbice. Vaša bi beba trebala biti smještena pod vašim pazuhom, okrenuta ustima prema vama i sa stopalima koja su usmjerena prema vašim leđima. Poduprite ramena vaše bebe, vrat i glavu i vodite je prema vašoj bradavici, s bradom prvom. Ova je pozicija dobra ako ste imali carski rez i može se pokazati jednostavnijom ako imate velike grudi, ravne bradavice ili ako ste rodili blizance (u tom slučaju pozicija se zove „držanje blizanaca“ i koristit ćete jastuk pod vašom bebom dok je nježno podupirete vašom rukom na njezinom gornjem dijelu leđa.
- Koala položaj – opkoračite vašu bebu jednom nogom i tako je poduprite dok doji.
- Dojenje na leđima – u ovom ste položaju polu-polegnuti i vaša beba leži na stomačiću dok doji na vašem stomaku.
Povremeno će bebu trebati nahraniti kada ste izvan doma, za mame koje se osjećaju malo preplašeno postoji mnoštvo opreme koja osigurava da se osjećate ugodnije.
Uživajte u iskustvu dojenja!
Povezane kategorije
Povezani članci
-
Važnost dojenja
Važnost dojenja u bebinom životu odavno je poznata. Studije su pokazale da su zdravstveni...
Pročitaj više -
Povezivanje s bebom
Povezivanje s bebom može se dogoditi vrlo brzo u prvih nekoliko minuta ili sati...
Pročitaj više
Možda će Vam trebati
-
HPA® lanolin krema za ispucale i bolne bradavice
Bolne bradavice vrlo su česte tijekom dojenja i mogu biti rezultat neudobnog položaja bebe na prsima.... Pogledaj -
LatchAssist™ Nipple Everter
When a baby cannot achieve a good latch, trying to breastfeed can be frustrating and upsetting for both... Pogledaj -
3u1 topla/hladna terapija prsa
Fleksibilni i višekratni 3u1 terapijski jastučići za prsa imaju mekanu navlaku koja... Pogledaj