Savjeti
- Naslovnica
- Savjeti
- Dojenje
- Responzibilan ritam hranjenja
Responzibilan ritam hranjenja
Nova tehnika pod nazivom „responzibilan ritam hranjenja“ izuzetno je jednostavna i ima brojne benefite.
Tehnika hranjenja iz bočice koja se trenutno koristi povezana je s različitim povećanim rizicima, uključujući rizik od prejedanja – koji može voditi do drugih problema i simptoma poput kolika.
Zbog toga zdravstveni djelatnici sad promiču novu tehniku „responzibilnog ritma hranjenja“, koja je izuzetno jednostavna i ima različite benefite:
- Izbjegava prejedanje koje potencijalno može uzrokovati gojaznost kasnije u životu.
- Prelazak između grudi i bočice čini jednostavnijim te može reducirati dotok zraka, potencijalnog uzročnika kolika.
- Poboljšava povezivanje i prianjanje između vas i vaše bebe dok koristite bočicu za hranjenje.
- Poboljšava bebinu koordinaciju i osnažuje razvoj očiju.
Korištenje tehnike „responzibilnog ritma hranjenja“
Prvo se usredotočite na dojenje
U prvih nekoliko tjedana nakon rođenja trebali biste se fokusirati na uspostavljanje dobrog odnosa dojenja i stvaranje zalihe mlijeka tokom regularnog dojenja. Jednom kada je dojenje dobro uspostavljeno, možda oko šestog do osmog tjedna, možete razmotriti izdajanje mlijeka i uvođenje bočice.
Opustite se: ponudite, nemojte tjerati!
Bočica bi trebala biti uvedena na „nestresan“ način. Vaša bi beba trebala biti pozvana da povuče dudu za bočice u svoja usta; nikada ne bi trebala biti tjerana na to. Možete pokušati s laganim udaranjem dudom za bočice o bebine obraze, a zatim usne. Kada duda uđe u usta, trebala bi biti usmjerena lagano prema gore, prema nepcu, radije nego da bude gurana prema jeziku. Ako se vaša beba opire ili plače, trebali biste napraviti pauzu ili pokušati ponovo kasnije. Važno je da izbjegnete borbu i stvaranje negativnih asocijacija prema hranjenju iz bočice.
Nuđenje prve bočice
Kada bebi koja je dotad dojila budete nudili prvu bočicu, započnite sa samo 30ml izdojenog mlijeka. Na ovaj se način nećete brinuti o propadanju dragocjenoga izdojenog mlijeka ako beba odbije bočicu. Ako beba popije svo mlijeko iz bočice i bude htjela još, ponudite još 30ml. Jednom kada se navikne na hranjenje iz bočice, postupno povećavajte volumen za po 15ml.
Pomaganje vašoj bebi da se prilagodi na bočicu
Neke će bebe lako prihvatiti bočicu kad im se prvi put ponudi, dok za druge treba više vremena da bi se naviknule na novi način hranjenja. Uvijek ostanite strpljivi, mirni, pozitivni i dosljedni – ovo je nova vještina za vašu bebu. Neke su bebe sklonije prihvaćanju hranjenja iz bočice kad su pospane ili kad nisu previše gladne i ovo bi mogla biti idealna prilika za prvo uvođenje bočice s izdojenim mlijekom.
Izbjegavajte „praznike“ hranjenja iz bočice
Jedna od najvećih strepnji majki kada joj se približava datum povratka na posao je da beba neće prihvatiti bočicu. Ne treba pretpostavljati da će beba zadržati vještinu dojenja iz bočice ako je jednom pila iz nje, i to prije mnogo tjedana. Vještinu treba održavati i trebali biste izbjegavati „praznike“ hranjenja iz bočice (npr. pet do sedam dana bez bočice). Neke će bebe dobro prihvaćati i rijetko ili povremeno hranjenje iz bočice, ali druge bebe, čak i one koje su prethodno uzimale bočicu, će odbiti bočicu kada im se ponovo ponudi nakon „praznika“. Jednom kada se bočica uvede, trebalo bi je koristiti. Svaki drugi dan, odnosno oko 3 ili 4 bočice tjedno, obično su dovoljne za to. Ako nije potrebno cjelovito hranjenje iz bočice, 30ml dovoljno je da se ova praksa održi poznatom.
Pozicije za „responzibilan ritam hranjenja“
Članovi obitelji i njegovatelji trebali bi biti ohrabrivani da hrane iz bočice u bliskom fizičkom kontaktu, mijenjajući pozicije nekoliko puta tijekom hranjenja i često pauzirajući radi interakcije s bebom. Vaša bi beba trebala biti hranjena iz bočice u poluuzdignutom položaju, s dudom za bočice u gotovo horizontalnom položaju (ali ispunjenom mlijekom). Ovo vašoj bebi omogućava bolju kontrolu protoka mlijeka i izbjegavanje preplavljivanja s previše mlijeka.
U tipičnom „polegnutom i poduprtom“ položaju za hranjenje, mlijeko iz bočice će poteći brže zbog gravitacije i vaša će beba morati brže piti kako bi se mogla nositi s protokom mlijeka. Uspravniji će položaj pomoći da se uspostavi pravilniji ritam hranjenja.
Ako se vaša beba zaustavi radi odmora ili radi uzimanja dubljeg udaha, ovo je znak za njegovatelja da ukloni bočicu, da razgovara s bebom ili joj pomogne da podrigne ili da jednostavno napravi kratku pauzu od hranjenja iz bočice. Nema potrebe da bočicu odvlačite od vaše bebe ako blaženo doji samo zbog toga što je prošlo 5 minuta ili je beba podojila 30ml.
Umjesto toga, pričekajte prirodnu pauzu da biste uklonili bočicu za predah, kontakt očima, interakciju ili bebino podrigivanje. Podsjetite njegovatelje da nikada ne podupiru bočicu – ovo može voditi prema gušenju ili aspiraciji mlijekom. Vaša beba zaslužuje fizičku i socijalnu interakciju tijekom hranjenja.
Ova tehnika s Lansinohovim novim konceptom Izdajanje – pohrana – hranjenje – njega pomaže vam da dojite dulje.
Povezane kategorije
Možda će Vam trebati
-
Bočice za hranjenje s NaturalWave® dudom za bočice
Kako biste ostvarili svoje ciljeve dojenja, možete se odlučiti na izdajanje vašega dragocjenog mlijeka... Pogledaj -
NaturalWave® dude za bočice
50 godina opsežnih istraživanja pokazalo je da način sisanja kod beba sadrži tri ključna... Pogledaj -
Single Electric Breast Pump
Lansinoh’s Single Electric Breast Pump has been designed to help you express your precious breast milk... Pogledaj