Savjeti
- Naslovnica
- Savjeti
- Dojenje
- Bebin prvi zagrljaj – kontakt kože o kožu
Bebin prvi zagrljaj – kontakt kože o kožu
Kontakt kože o kožu majke i bebe odmah nakon rođenja preporučuje se iz brojnih razloga i svi od njih su dobri. Koji su brojni dobri razlozi?
Bebama je toplije jer vaša temperatura regulira njihovu temperaturu; vaši otkucaji srca i disanje reguliraju njihove otkucaje srca i disanje – sve će ovo pomoći vašoj bebi da održi dobru razinu šećera u krvi.
Brojni razlozi za kontakt kože o kožu
Vaša će beba zaplakati nakon rođenja, ali to je posve normalno – taj plač pomaže bebi da pročisti svoja pluća od plodne vode (amnijske tekućine) i da započne disanje.
Beba i vi bit ćete mnogo sretniji u bliskom kontaktu – ovo će vam oboma pomoći da započnete proces vezivanja. Dodirivanje vaše kože također pomaže bebinoj koži da prikupi vaše zdrave bakterije. Vaše bakterije obložit će bebinu kožu kako bi joj dale dodatni sloj zaštite od infekcija.
Postoji puno razloga zbog kojih ne biste trebali prati vašu bebu najmanje 24 sata nakon rođenja, a možda i prvih nekoliko dana. Bijeli sloj na koži vaše bebe zove se „sirasti maz“ (lat. „vernix caseosa“) – to je ovlaživač kože vaše bebe i polako će se upiti u njezinu kožu.
Grljenje će također pomoći oslobađanju oksitocina i prolaktina – hormona koji pomažu u njegovanju i dojenju. Vaša će beba također početi pokazivati znakove želje za (pogledajte ispod) i njezin probavni sustav će biti potaknut.
Nekad se bebe rode rano; kontakt kože o kožu doista pomaže prijevremeno rođenim bebama da budu stabilnije, održe svoju temperaturu, bore se protiv infekcija te rastu i razvijaju se bolje – sve će ovo pomoći vašoj bebi da u boljem stanju bude otpuštena iz bolnice.
Prijevremeno rođene bebe koje se iz bočice hrane vašim izdojenim mlijekom imaju veće šanse da će bolnicu ranije napustiti. Zdravstveno osoblje moći će vas savjetovati o tome kada ćete moći početi držati svoju prerano rođenu bebu dodirujući je kožu o kožu.
Kako se uspostavlja kontakt kože o kožu?
Bebu se osuši i potom golu stavi na vaš trbuh ili na grudi. Porazgovarajte s vašim zdravstvenim osobljem o odgađanju rezanja pupčane vrpce koja povezuje vas i bebu. Odgađanje ovoga ima mnogo benefita za vašu bebu.
Bebe nakon rođenja imaju urođeni instinkt za hranjenje; kada je se ne prekida u kontaktu kože o kožu, vaša će beba učiniti sljedeće korake kako bi započela svoje prvo hranjenje:
- Nakon rođenja, nastavit će plakati još neko vrijeme kada se stavi u kontakt kožom o kožu.
- Počet će se opuštati i spavati – ovo će pomoći bebi da se oporavi od rođenja.
- Počet će se buditi; može početi pokazivati rane znakove potrebe za hranom.
- Počet će se nježno pomicati; neke bebe mogu napraviti veliki trzaj prema vašim grudima ili prema prsima ako su na stomaku – može biti poprilično strašno! Ali to je normalno ponašanje – ne sprečavajte kretanje bebe čvrstim držanjem i ne branite mu put prema vašim grudima.
- Vaša će beba početi puzati prema vašim grudima – samo opušteno držite ruke iznad ili blizu bebe, pokušajte ne zaustavljati bebine pokrete, teško je jer ćete instinktivno poželjeti pomoći joj, ali ona to može i sama – samo je ne požurujte!
- To je veliko putovanje za vašu bebu kako bi dosegla vaše grudi, pogotovo tek nakon što je rođena! Stoga će se beba možda i drugi put odmoriti – nemojte ovo pomiješati s nedostatkom želje za hranjenjem – samo pričekajte da se ponovo probudi.
- Beba sada pokazuje rane znakove potrebe za hranom – oblizuje usne i vašu bradavicu, okrećući svoju glavu, trljajući se nosićem i mirišući vas. Nakon nekog vremena, samostalno će se prisloniti i hraniti.
- Beba će možda počinjati pa zastajkivati – nema žurbe za njezina prvog hranjenja, ona će završiti kad bude spremna i zaspati.
Važnost procesa
Idealno gledajući, ovaj proces ne bi trebalo prekidati zbog rutinskih pregleda bebe nakon rođenja. Svatko želi znati koliko je beba teška, ali ovo i sve druge provjere može pričekati dok beba ne pojede. Dozvoljavanje bebama da dovrše puzanje i prvo hranjenje pomoći će im da upamte što trebaju raditi pri sljedećem hranjenju.
Postoje situacije u kojima vi i beba nećete biti u mogućnosti uspostaviti kontakt kože o kožu neposredno nakon rođenja – beba je rano rođena ili postoji problem zbog kojega bebu treba paziti neonatalno osoblje; može to biti i posljedica lijekova koje ste primili tijekom rađanja, koji mogu umanjiti osjetljvost na hranjenje, možete biti i umorni ili vam može trebati dodatna analgezija za oporavak perinealnog područja.
U ovim uvjetima vaše zdravstveno osoblje savjetovat će vas o tome što je najbolje za učiniti; kontakt kože o kožu možda je još uvijek najbolji savjet ta vas i bebu.
Zapamtite da ćete uvijek napraviti ono što je najbolje za vas i vašu bebu. Sretan prvi zagrljaj!
Povezane kategorije
Povezani članci
-
Dojenje – rani dani
Kada je u pitanju dojenje, samo budite ustrajni i vjerujte da bebi dajete najbolju...
Pročitaj više -
Povezivanje s bebom
Povezivanje s bebom može se dogoditi vrlo brzo u prvih nekoliko minuta ili sati...
Pročitaj više
Možda će Vam trebati
-
HPA® lanolin krema za ispucale i bolne bradavice
Bolne bradavice vrlo su česte tijekom dojenja i mogu biti rezultat neudobnog položaja bebe na prsima.... Pogledaj -
3u1 topla/hladna terapija prsa
Fleksibilni i višekratni 3u1 terapijski jastučići za prsa imaju mekanu navlaku koja... Pogledaj -
Single Electric Breast Pump
Lansinoh’s Single Electric Breast Pump has been designed to help you express your precious breast milk... Pogledaj